Związek między półkulami mozgu.

Związek między półkulami mozgu.

Związek między półkulami mozgu.
autorem artykułu jest Emil Jasiński

Teza, że półkule mózgu, choć anatomicznie bardzo podobne, majÄ… różnÄ… specjalizacjÄ™ funkcjonalnÄ… (szczególnie w zakresie tworzenia i rozumienia jÄ™zyka) jest jednÄ… z najbardziej intrygujÄ…cych w badaniach funkcji mózgu. LingwiÅ›ci wiedzÄ…, że w drugiej poÅ‚owie XIX wieku dwóch lekarzy, Broca i Wernicke, zdefiniowaÅ‚o obszary w mózgu odpowiedzialne za komunikacjÄ™ sÅ‚ownÄ…. Odkryli oni zaburzenia mowy (afazjÄ™) u pacjentów z uszkodzeniami przedniej części lewej półkuli. Potem stwierdzono, że afazja wystÄ™puje o wiele rzadziej u pacjentów z analogicznymi uszkodzeniami prawej półkuli mózgu. Pacjenci ci w dodatku – w przeciwieÅ„stwie do ludzi z uszkodzeniami lewej półkuli, którzy majÄ… problemy z podstawowymi funkcjami jÄ™zykowymi, jak formuÅ‚owanie i rozumienie poszczególnych słów – wykazujÄ… raczej bardziej subtelne niedobory jÄ™zykowe. Na przykÅ‚ad, rozumiejÄ… oni wszystkie wypowiedzi dosÅ‚ownie, nie potrafiÄ… zrozumieć metafor, sarkazmu i żartów.
Poczucie humoru to ciekawa wÅ‚aÅ›ciwość ludzkiego zachowania, przez wielu uważana za cechÄ™ definiujÄ…cÄ… czÅ‚owieczeÅ„stwo. WyodrÄ™bniono dwie skÅ‚adowe zrozumienia dowcipu: rejestracja zdziwienia poprzedza wytworzenie nowego logicznego połączenia z innym skojarzeniem z pamiÄ™ci dÅ‚ugotrwaÅ‚ej. PrzykÅ‚adem mogÄ… być żarty: Mój ksiÄ™gowy zajmuje siÄ™ moimi podatkami, bo to oszczÄ™dza czas. Ostatniej wiosny zaoszczÄ™dziÅ‚em w ten sposób dziesięć lat. Å»eby uznać żart za zabawny, sÅ‚uchajÄ…cy musi po zdziwieniu nieoczekiwanym zakoÅ„czeniem drugiego zdania sformuÅ‚ować szybko nowÄ… jego interpretacjÄ™, gdzie żartujÄ…cy sugeruje, że pÅ‚aci ksiÄ™gowemu za oszustwa podatkowe, które chroniÄ… go przed odpowiedzialnoÅ›ciÄ… prawnÄ…. Studia nad poczuciem humoru obecnie używane sÄ… do lokalizacji funkcji jÄ™zykowych mózgu, a możliwe dziÄ™ki elektroencefalograficznym (EEG) pomiarom tzw. potencjałów mózgowych towarzyszÄ…cych wydarzeniu” (ERP) . Badano ludzi, którzy nie mieli poczucia humoru i tych, którzy dobrze rozumieli kawaÅ‚y. Klasyfikacja do danej grupy odbywaÅ‚a siÄ™ na podstawie testu (pytania prawda/faÅ‚sz sprawdzajÄ…ce zrozumienie konkretnych dowcipów), a jednoczeÅ›nie rejestrowano EEG uczestników. W tym teÅ›cie stwierdzono pewne różnice w potencjaÅ‚ach ERP miÄ™dzy grupami. U osób majÄ…cych trudnoÅ›ci ze zrozumieniem żartu potencjaÅ‚ negatywny, Å›wiadczÄ…cy o zdziwieniu, trwaÅ‚ dÅ‚użej, co można interpretować bezskutecznym poszukiwaniem w pamiÄ™ci informacji pomocnych w interpretacji. PotencjaÅ‚ ten byÅ‚ rejestrowany w obu półkulach mózgu. U osób cechujÄ…cych siÄ™ wysokim poczuciem humoru, żarty wywoÅ‚ywaÅ‚y krótki potencjaÅ‚ negatywny, po czym nastÄ™powaÅ‚a zmiana potencjaÅ‚u na pozytywny, charakteryzujÄ…cy zrozumienie. Jednak poczÄ…tkowy potencjaÅ‚ negatywny byÅ‚ w obu grupach wyższy od wywoÅ‚ywanego przez zwykÅ‚e, nieżartobliwe zdania. Dowodzi to, że poczÄ…tkowy element zdziwienia byÅ‚ taki sam w obu grupach.
Praca ta nie okreÅ›liÅ‚a jednak jakichkolwiek różnic miÄ™dzy półkulami w trakcie przetwarzania żartów. Należy też pamiÄ™tać, że poczÄ…tkowe badania nad różnymi typami afazji byÅ‚y prowadzone na osobach praworÄ™cznych i z tego wynikaÅ‚y różne hipotezy o lateralizacji jÄ™zykowej. Broca przypuszczaÅ‚, że symetria ta bÄ™dzie odwrócona u osób leworÄ™cznych. Jednak poczÄ…tkowe badania (testy behawioralne) sugerowaÅ‚y, że leworÄ™czni majÄ… jedynie mniej zaznaczonÄ… lateralizacjÄ™ jÄ™zyka – na przykÅ‚ad zrozumienie podczas sÅ‚uchania za pomocÄ… jednego ucha byÅ‚o u nich niezależne od tego, które to byÅ‚o ucho, podczas gdy praworÄ™czni rozumieli dokÅ‚adniej treść usÅ‚yszanÄ… uchem prawym. Warto też wspomnieć o jeszcze jednym, historycznie istotnym teÅ›cie, mianowicie o wprowadzaniu amobarbitalu do jednej z półkul mózgowych i obserwowaniu wpÅ‚ywu tego zwiÄ…zku na komunikacjÄ™ werbalnÄ…. U wiÄ™kszoÅ›ci (92 do 99 procent) osób praworÄ™cznych półkula lewa okazaÅ‚a siÄ™ dominujÄ…ca, natomiast u 85 procent leworÄ™cznych dominowaÅ‚a prawa półkula, a u 15 procent lewa lub stwierdzono brak dominacji. Zatem, studia dowodziÅ‚y, że lateralizacja półkul w procesach jÄ™zykowych oraz wzrokowo-przestrzennych jest mniejsza u leworÄ™cznych.
Tegoroczna publikacja polegaÅ‚a na sprawdzeniu lateralizacji w rozumieniu żartów, także za pomocÄ… pomiarów ERP. Tak samo jak w poprzedniej pracy, żarty wywoÅ‚ywaÅ‚y silniejsze potencjaÅ‚y negatywne niż zwykÅ‚e zdania zarówno u uczestników lewo-, jak i u praworÄ™cznych (tym razem wybrano jedynie osoby o wysokim poczuciu humoru). Późniejsze potencjaÅ‚y pozytywne byÅ‚y różne i zależaÅ‚y od dominacji półkul, ale także od pÅ‚ci oraz umiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowych. Ciekawe, że lateralizacja byÅ‚a wiÄ™ksza u leworÄ™cznych kobiet, niż u mężczyzn, ale generalnie pozytywne potencjaÅ‚y byly u leworÄ™cznych wyższe. Może to odzwierciedlać doskonalszÄ… komunikacjÄ™ miÄ™dzy półkulami u leworÄ™cznych i u kobiet (obie te grupy maja wiÄ™ksze ciaÅ‚o modzelowate, corpus callosum, część spoidÅ‚a wielkiego, struktury łączÄ…cej półkule mózgowe). ByÅ‚oby to kolejnym argumentem za – co najmniej - równymi możliwoÅ›ciami kiedyÅ› dyskryminowanych grup ludzi!


--
Emil Jasiński

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Wybierasz cel czy drogÄ™
Rośliny, które leczą nerki
Hipnoza
Egipt, jedyny siódmy cud świata, lastminute
Sport to zdrowie